пʼятниця, 23 березня 2018 р.

Графіка













Колір об'єкта та його значення





Як колір впливає на наше життя?
Відомо, що колір проникає в усі сфери життя, впливає на здоров'я і психіку людини, регулює багато несвідомі процеси організму. Те чи інше колірне поєднання може відбитися на настрої, працездатності кожного з нас, підвищити або знизити життєву енергію. Вплив деяких квітів так велике, що може змінити характер людини, внести істотні корективи в його життєвий простір.                                                                                                                     Китайське вчення про гармонізацію навколишнього світу - Фен-Шуй - додає кольору дуже велике значення. Від правильного колірного рішення в інтер'єрі квартири або будинку може залежати відносини між членами сім'ї, удачі чи неприємності на роботі і в особистому житті. 
Традиційно кольору діляться на кілька груп: 
Теплі кольори - червоний, оранжевий, жовтий. 
Холодні кольори - зелений, блакитний, синій, фіолетовий. 
Жовтий, червоний і синій називатися основними кольорами, а зелений, оранжевий, фіолетовий - проміжними, одержуваними при змішуванні основних кольорів. Існує також безліч відтінків, складних квітів, які відображають усі нюанси перемішування, посилення або пом'якшення головних тонів. Важливо пам'ятати, що колір - це здатність поверхні відображати певні промені, випромінюючи електромагнітні хвилі. І тому найменша зміна відтінку тягне за собою зміну довжини та частоти хвильового випромінювання.                                                                                                       Основною метою мистецтва Фен-Шуй є досягнення рівноваги між двома потоками енергії - Інь і Ян. До енергії Ян відносяться всі основні кольори, а до енергії Інь - проміжні. Також певний колір тісно пов'язаний з одним з п'яти елементів. Вогню відповідає - червоний, яскраво-жовтий, помаранчевий, а Воді - синій, блакитний, чорний. Земля отожествляется з бежевим, жовтим і коричневим кольорами. Дерево зазначено зеленим або салатним, а Метал - білим, сріблястим, золотистим відтінками. Будь-який з кольорів може здійснювати як позитивний, так і негативний вплив на оточуючих, в залежності від розташування в будинку. 
Як же не помилитися у виборі і використовувати силу кольору собі на користь?         Не вистачає рішучості і динамізму в житті? Хочете стати більш рухомим і оптимістичним? Значить вам потрібен фаворит вогню - червоний! Це колір південного боку будинку і посилення потоку енергії ЦІ. Він приносить радість, веселощі і життєвий запал, пробуджує мужність і прагнення до досягнення мети. «Забійний» за своєю енергетикою, червоний є потужним стимулятором для організму, підвищує тиск, сприяє підняттю апетиту, загострює чуттєва насолода. У малих кількостях, у вигляді яскравих акцентів він гарний скрізь: і в спальні і у вітальні, і на кухні. Але з червоним головне не переборщити! адлишок цього яскравого кольору може спровокувати приступ агресії, підштовхує до скоєння необдуманих вчинків. 
Якщо ви прагнете до заспокоєння, схильні до роздумів і медитації, вам краще вибрати синій. Цей глибокий відтінок по праву вважається символом Божої Мудрості й Нескінченності. Він належить Воді і ідеальний для використання в інтер'єрі на північній стороні будинку. Синій добре підходить для ванни, кімнати відпочинку, може використовуватися основним тоном в спальні. Приносячи заспокоєння і умиротворення, «колір неба» не бажаний для вітальні або їдальні, а також робочого кабінету. Втім, якщо ви письменник чи філософ - синій ваш найкращий помічник. Крім заспокійливої ??дії цей колір має яскраво виражене болезаспокійливу дію. 
«Брат» синього тону - блакитний має найвищу енергію в колірному спектрі. За Фен-Шуй це колір чистого Свідомості. Дія блакитного відтінку на людину на кшталт «холодного душу», що допомагає зосередитися, вгамувати розбушувалися емоції. На відміну від червоного, блакитний знижує тиск, заспокоює серце, утихомирює апетит. Відмінне допоміжний засіб для схуднення! Як своєрідний «дипломатичний» колір, блакитний підходить для обробки приміщень призначених для офіційних зустрічей, шкільних класів та лабораторій. Але йому не вистачає тепла і душевності, і тому використання цього тону не бажано в дитячих, на кухні, в холодних приміщеннях.                  Все багатство теплоти, щедрості і тепла подарує вам жовтий. Сонячний улюбленець, іскристий, що дарує енергію і гарний настрій він чудово підходить для оформлення дитячої, їдальні або вітальні. Це найяскравіший з усього колірного спектру тон належить елементу Землі і східній половині будинку. Сприятливим вважається поєднання жовтого з червоним. Саме таке сусідство дає ефект підвищення розумових і пізнавальних здібностей людини поряд з волею до перемоги, стрімкістю у прийнятті рішень. Жовтий здатний стимулювати роботу залоз ендокринної системи, зміцнює нервову систему й імунітет.                                                                                                     Помаранчевий знаходиться між жовтим і червоним, і має енергетику обох. Це воістину зцілювальний колір. Він лікує депресію, допомагає розкрити приховані можливості людини, позбавляє від дитячих страхів, надає омолоджуючу дію на організм. Його вібрації діють на оточуючих збудливо, але не так сильно як від червоного, і тому більш приємно. У багатьох релігіях Сходу помаранчевий шанувався як колір Сонця і мав особливе значення. Помаранчевий гарний у дитячій кімнаті, на кухні, в оформленні заміського будинку. Це колір вогню і південно-західного боку житла. Він також підходить для вітальні, але буде недоречний в спальні. 
Найвищий за частотою вібрацій колір - зелений. Відчуття, на яких будуватиметься символіка цього колір - рівновага, єднання з Природою і самим собою. Зелений - колір зростання, надії й відродження. Це справді універсальний колір! Належить він Дереву і східному напрямку, поєднується практично з будь-яким з тонів і, при використанні у практиці Фен-Шуй, у будь-якій області застосування дає позитивний ефект. У зоні Слави - сприяє появі нових зв'язків і зміцненню старих; в зоні Багатства - допомагає примножити капітал і зберегти заощадження, у зоні Сім'ї - може допомогти у появі потомства. Зелений дуже сприятливо впливає на організм людини: нормалізує роботу внутрішніх органів, допомагає при простудних і алергічних захворюваннях, позбавляє від тахікардії.                                                              Але у будь-якого позитивного впливу є зворотна сторона медалі. І якщо ви поспішили заповнити своє житло зеленим кольором, попереджаю, що надмірне захоплення цією природного забарвленням може знайти зміну настрою убік пригніченості і апатії. Тут вже зовсім не далеко і до «туги зеленої».                                                                                                              Фіолетовий самий таємничий із всіх кольорів. Це дивовижна суміш енергійного, яскравого червоного і холодного, розважливого синього. Основною функцією фіолетового, за Фен-Шуй, є досягнення гармонії у навколишньому середовищі. Він по праву вважається кольором містики і магії, пробуджує чуттєвість і інтуїтивне сприйняття дійсності. Він має заспокійливу і розслаблюючу дію, знімає болі і страхи. До речі психологи з'ясували, що фіолетовий люблять більшість вагітних жінок. Цей тон сприяє зануренню в мріяння, роздуми, стимулює в людині творче начало. Гармонія лідерства і духовності - ось основне призначення цього кольору. Фіолетовий відмінно поєднується з білим, всіма відтінками жовтого і золотистим. 
Щоб побачити веселку, досить білого! У цьому кольорі розкривається весь спектр. Білий універсальний. Його можна використовувати практично у всіх кімнатах за винятком лише дитячої спальні. У системі Фен-Шуй, білий належить Металу і Заходу. Він дуже сприятливо впливає на центральну нервову систему, вирівнює перепади настрою. Білий хороший для стимулювання уяви та творчих здібностей. Але, як і будь-який інший, цей сніжний колір має і негативний вплив. Не варто застосовувати його в інтер'єрі тотально, тому як в такому «чистому» просторі людина відчуває себе розгублено і незатишно.                                                                                      Крім того, білий знижує температуру і не підходить для холодних приміщень.  Тепер, коли ви знаєте основні особливості застосування того чи іншого відтінку в інтер'єрі, внутрішнє оздоблення вашого будинку може стати не лише геніальним втіленням дизайнерської думки, а й відмінним підмогою для досягнення гармонії в житті.

                                               Колір у нашому житті


Коли йдеш або їдеш українськими селами, впадають в око білі хати, а біля них різнобарвні квітники, зелені садки. Від ранньої весни й до пізньої осені буяють тут квіти й кущі. Білий та фіолетовий бузок, сніжно-білий цвіт калини, жовті й червоні тюльпани, жоржини, жовтогарячі чорнобривці, сині півники та лілові айстри…


Одні квіти змінюють інші аж до першого снігу, коли він, легкий і пухнастий, вкриє цю красу. І тоді дбайливі господині перенесуть у хату деякі з живих іще квітів і поставлять їх у горщиках на вікнах, поряд із геранями, фуксіями, колеусами. По кутках розвісять грона ягід калини та оберемки засушеного цілющого зілля: безсмертника, м ‘яти, чебрецю тощо. Тож тепле літо, сонце й блакитне небо ніби знову в оселі. На душі тепло, радісно, погідно. Тихо плинуть думки про мудрість і світлу вдачу людей, які своїм життям і побутом створили навколо себе та своїх дітей джерела краси, радості й здоров’я. Одним із цих джерел є сонячне світло та колір.
Від Сонця — частини Великого Космосу, бере силу розмаїте життя на Землі. Очима, шкірою, усім своїм єством людина сприймає і поглинає його життєдайну енергію. Учені та практики (В. Бехтєрєв, Т. Глушанок, С. Мартинов, Є. Рабкін, В. Сухарєв) довели, що світлові та колірні хвилі надходять у різні відділи центральної нервової системи й заряджають гіпоталамусну частину мозку. Через неї вони йдуть до спинного та головного мозку, задіюючи всі функції організму — психічні та фізичні. Енергія цих хвиль живить серце, легені, печінку, шлунок та інші органи, пришвидшує або гальмує нервові процеси, змінює психічний та фізіологічний стани людини, формує її здоров’я.
Сучасна медицина особливо наголошує на біологічній ролі окремих відтінків сонячного спектра, тобто окремих його кольорів. За даними Є. Рабкіна, всі кольори розподіляються на дві групи: пасивні та активні. До першої групи належать білий, сірий та чорний кольори з багатьма відтінками. Активних кольорів значно більше, й вони вирізняються тоном, насиченістю та відтінками, які зумовлюються довжиною світлових хвиль. Так, червоний колір має довгу хвилю, зелений і блакитний — середню, синій і фіолетовий — коротку.
Активні кольори збудливо діють на організм, пришвидшують процеси життєдіяльності. До них відносять червону та жовтогарячу барви. Завдяки їхньому впливові людина відчуває приплив енергії і наближення об’єкта, який вона розглядає. Червоний колір у 5-6 разів пришвидшує звикання до темряви: він ніби форсує роботу сітківки ока. Цікаво, що саме його найперше починають розрізняти малюки. Жовтий колір — супутник гарного настрою і радості. Зелений дає відчуття легкості й спокою.
Видатний російський учений-невропатолог В. Бехтєрєв досліджував, як впливають колірні відчуття на швидкість психічних процесів. З його дослідів з’ясувалося: промені, які перебувають ближче до теплої частини спектра (зокрема червоний), мають життєдайну дію. Жовтий колір не впливає помітно на психічні процеси та настрій людини; зелений — сповільнює, а фіолетовий — пригнічує їх. Учений також дійшов висновку, що блакитний колір гальмує психічне збудження, а рожевий — усуває пригнічений стан.
Так званий колірний зір формується в людини не відразу. Шведські вчені завдяки експериментам дійшли висновку, що різнобарвний світ постає перед малятами у певній послідовності. Спочатку вони сприймають червоний, жовтогарячий, жовтий і зелений кольори, а згодом — фіолетовий, синій та блакитний.
Людське око розрізняє приблизно 130-250 колірних тонів і аж 5-10 мільйонів змішаних відтінків! Воно має особливу вибіркову чутливість у зелено-жовтій частині спектра, а відтак краще відчуває та виокремлює кольори та відтінки саме цього діапазону. Ще за сивої давнини було відомо, що кожний колір по-своєму впливає на людину: викликає в неї радість або сум, збуджує або заспокоює, породжує різні відчуття. Отож коли вона відчуває втому, то інстинктивно прагне потрапити в оптимальне для себе колірне середовище: до зеленого лісу блакитної води, на жовтий пісок. До речі, за зниженого емоційного тонусу (ображена, хвора, втомлена) так сам чинить і дитина.
Усвідомлення впливу різних кольорів на людський організм спонукало стародавніх цілителів застосувати їх для профілактики та лікування різних захворювань. Ці знання передавалися від покоління до покоління і з глибокої давнини дійшли до нас. Зараз їх поглиблюють, здійснюючи наукові дослідження, й застосовують у практиці.
За даними Т. Глушанок та Л. Волкової, райдужний сонячний спектр визначає й спектр лікування. Так червоний колір віддавна мав для людства значення кількості та якості. Він відповідає інстинктивно-руховому статевому центрам, а отже, збуджує рухову та рефлекторну діяльність, підвищує м’язову та емоційну активність, а також агресію, страх.
Щоб дитина краще росла, активно розвивалися її опорно-руховий апарат і м’язова тканина, їй еволюційно необхідний червоний колір, а тому вона бачить його першим. Лікування ним відбувається гармонійно у природних умовах: для цього досить природної червоної барви (сонячне світло, осіння палітра, ягоди, квіти, вогнище тощо).
Позаяк червоний колір, як уже зазначалося, збуджує рухову та статеву активність, він може викликати й негативні інстинкти. Отож із ним треба бути обережним. Краще звертатися до цілющих властивостей його м’якої тональності — рожевого кольору.
До речі, рожевий колір — особливо жіночний. Йому притаманний весь діапазон жіночого початку — він символізує ніжність, лагідність, теплоту.
М’яка тонізуюча дія рожевої барви знімає депресію, відвертає від негативних емоцій, активізує захисні сили організму при будь-якому захворюванні (гальмує розвиток хвороби). З огляду на це доцільно використовувати рожевий колір в елементах одяг інтер’єру тощо. Якщо в когось пригнічена психіка, знижений тиск або тяжка недуга, можна, перебуваючи у спокійній позі (навіть на відстані) думкою немовби огорнути хворого та помешкання рожевим серпанком.
Жовтогарячий (оранжевий) колір також складає довгохвильову частку сонячного спектра. Він створює тепловий ефект, заряджає енергією органи травлення та сечостатевої системи (дає приємне, м’яке, незбудливе тепло), забезпечує в емоційно-психічній сфері збалансовані теплові реакції.
Методи лікувального застосування жовтогарячого кольору: спостерігати схід і захід сонця; уживати каротинову (морквяну) суміш для очищення шлунково-кишкового тракту, а для лікування нирок та сечового міхура — заварену цедру апельсина; для зниження емоційних навантажень уявляти жовтогарячий диск у себе на грудях та животі до появи відчуття м’якого тепла. (У такий спосіб можна, зокрема, заспокоювати дитину перед сном, уявляючи жовтогарячий диск у неї на грудях).
Жовтий колір має меншу довжину хвиль, аніж жовтогарячий, і дає менший тепловий ефект, але краще утримує променеву енергію. Це колір радості, спокою, він акумулює і розподіляє енергію. Особливий його аспект — золотава барва. Наявність її у церковних храмах благодатно впливає на людину — дарує їй відчуття радості й упогодження.
Цілюща дія жовтого кольору — протизапальна; він нормалізує роботу всіх органів та систем; створює потужне захисне поле; регулює працездатність. Його доцільно застосовувати при будь-якому запалювальному захворюванні (гострому та хронічному). Особливо корисно споглядати природну гаму жовто-золотавих барв (листя, квіти тощо), схід і захід сонця.
Чимало готових ліків також мають жовтий колір. Іони золота використовують у лікуванні поліартритів, ревматизму, золотухи. Помічною є також візуалізація жовтого кольору: на уражене місце проектують золотаві промені або ж подумки спрямовують їх із середини долонь.
Зелений колір єдиний з-поміж інших має середні хвилі, які збалансовують та регулюють теплі й холодні (короткі хвилі) кольори. Він особливий для людини, бо символізує життя. Життя людини неможливе без подиху, а для нього потрібний кисень, який виділяють в атмосферу рослини.
Зелений колір регулює наше емоційне життя (має заспокійливу й тонізуючу дію), позитивно впливає на всі функції та органи. Медики радять усім людям (а особливо хворим) постійно споглядати природну зелену барву. Дітям також корисно гратися зеленими іграшками.
Блакитний колір — короткохвильовий. Поглинання його викликає в організмі складні фотоелектричні зміни. Присутність цього кольору у навколишньому середовищі сприяє розвиткові логічного мислення, інтелекту, мовлення. Завдяки пом’якшувальним властивостям свого короткохвильового спектра він є кольором споглядання, умиротворення. (Вищі вираження цих проявів — синя та фіолетова барви).
Блакитний колір гальмує ріст пухлин, психічне збудження. Використовувати його благодатну дію варто під час спостережень за небом, водою тощо.
Синій колір символізує пам’ять та інтуїцію. Дитина, стаючи старшою, розрізняє його суто індивідуально, і допомогти їй у цьому мають близькі люди — мати, вихователі та інші.
Відтоді як малюк назве синій колір, уже можна інтенсивніше розвивати його пам’ять І мислення. Не зайве також удаватися до гальмівної дії цього кольору, коли дитина надміру збуджена. Світло синьої лампи застосовується для дезинфекції помешкань, лікування горла.
Фіолетовий колір пригнічує психічні процеси і настрій людини. Він належить до короткохвильової частини спектра, яку ми бачимо; за ним іде ультрафіолетове випромінювання, спроможне вбивати різні бактерії.
Яскраву бактерицидну властивість фіолету використовують, зокрема, для стерилізації повітря в операційних та лікарняних приміщеннях, а також для лікування рахіту, дерматиту, стрептодермії та інших захворювань.
Зазначимо: лікувальні процедури здійснюють лише фахівці, чітке дозування ультрафіолетового проміння має обов’язково виконуватися. Оскільки наше сонячне світило дає потужне ультрафіолетове випромінювання, тривале перебування на сонці може викликати шкірні опіки, непритомний стан та різні розлади в організмі.
Отже, дорослі мають пам’ятати: формування психіки дитини — це тривалий процес. На нього негативно впливають хаотичне поєднання кольорів у побутовому інтер’єрі, в одязі, неправильне освітлення помешкань, світлове миготіння телеекрану, постійне використання штучних джерел світла.
Кольоропсихологи радять застосовувати у приміщеннях, де перебувають діти, гаму кольорів — від жовтаво-зеленуватого до жовтогарячого. Водночас синій та зелений кольори також придатні для дитячих кімнат, зокрема з південного боку: вони дають відчуття прохолоди. Стан зорового аналізатора та працездатність дітей вищі, якщо навчальне обладнання має зелену колірну гаму, а не білу, чорну чи коричневу.
Колір сприяє точнішому й повнішому впізнаванню предметів. Дослідження свідчать, що при денному світлі діти віддають перевагу малюванню на білому папері, а при штучному освітленні — на яскраво-зеленому. До того ж у малюнках, виконаних на зеленому папері, правильно зроблених завдань із малювання було на 20 % більше, ніж на білому, а на червоному, навпаки, — на 19 % менше.
У деяких країнах, зокрема в Англії та Японії, розроблено рекомендації щодо застосування квітучих рослин у режимі праці та відпочинку. Яскраво-червоні квіти (герань, гвоздика, півонія, тюльпан, флокс) активізують рухову діяльність, тож доцільно звертати на них увагу дітей перед гімнастикою. Вони пробуджують дітей від сну і швидко підвищують працездатність, стимулюють усі функції організму, на короткий час збільшують м’язову напругу, пришвидшують дихальний ритм. Рожеві квіти (айстра, троянда, левкой) усувають меланхолію; жовтогарячі (календула, красоля) мають тонізуючу дію, поліпшують травлення.
Під час проведення занять, пов’язаних із напруженою розумово-зоровою роботою, варто виставляти на стіл вихователя жовті та золотаві квіти (хризантеми).